Sterilizasyon

Sterilizasyon İşlemleri

Hijyen asla ödün vermediğimiz ve titizlikle üzerinde durduğumuz bir konudur. Bu nedenle kliniğimizde sterilizasyon ve dezenfeksiyon bölümleri bulunmaktadır. Modern yöntemlerin yanı sıra, bu amaçla kullandığımız her türlü dezenfektan ürün, bakteri ve virüslere karşı etkin olup Alman DGHM normlarına göre test edilmiş ürünlerdir.

Kliniğimizde kullanılan tüm dezenfektan ürünler bakterist, fungisist, virüsit (HBV-HIV-Tüberküloz dahil) etkindir. Güvenli bir dezenfeksiyon için alet, yüzey dezenfektanı, alet ve bakım solüsyonları özel kaplarında etkinlik derecesine göre hazırlanır. Ayrıca el dezenfektan ve sabunları tüm odalarda-tuvaletlerde kullanıma hazır olarak bulunmaktadır.

sterilizasyon

Aletler her kullanımdan önce sudan geçirilip daha önce hazırlanmış olan özel kabındaki solüsyonda 301 dk bekletilir. Çıkartıldığında tekrar fırçalanır, bol su ile yıkanır, kurulanır, paketlenir ve otoklavda steril edilir.

Her hastadan sonra, ünitede bulunan hasta muayene koltuğu ve oda içindeki her şey (yüzey dahil), özel hazırlanmış 55 FF dezenfektasyon solüsyonu ile silinir, yeni hastaya hazır hale getirilir. Tüm başlıklar steril edilmeden önce yağlanır, sprey dezenfektan uygulandıktan sonra paketlenir ve otoklavda steril edilir. Bunların dışında aletler gerektikçe ultrasonik cihazda özel solüsyonda bakım yapılır.

Hasta muayene koltuğu, takılan özel aparatla ve özel dezenfektan ile kendi kendini temizler, tüm iç donanımını dezenfekte eder. Tüm tıbbi atıklar ve kesiciler, kendi özel kaplarında el değmeden biriktirilir, poşetlenir ve özel ekipler tarafından imhası sağlanır.

sterilizasyon

sterilizasyon-2

 

 

Canlı Destek